PSP Brzeźnica

 www.pspbrzeznica.net                              email: pspbrzeznica@o2.pl

 W tym wydaniu:

 Dzieci Iraku              Wywiad z Dyrektorem

Choinka                      Rozrywka

************* STRONA 2 ************

„BINGO” - Co pan sądzi o pomyśle wydawania szkolnej gazetki?

Dyrektor - Bardzo dobry pomysł.

„BINGO” - Dlaczego?

Dyrektor -  Jeżeli zajmiecie się tym poważnie i będziecie do tego poważnie podchodzić, wówczas będzie to promocja dla was i dla całej szkoły. Myślę, że dzięki dobrej współpracy z panem Pomorskim, będziecie również przedstawiać ją na naszej stronie internetowej. Wtedy oprócz was będą inni wiedzieć, co ciekawego dzieje się w naszej szkole. Kiedyś już w naszej szkole była gazetka. Była kiedyś gazetka prowadzona przez uczniów. Było to  bardzo miłe i przyjemne, ale zaniechano to. Z wielu powodów, jednym z nich jest to, że trzeba do sprawy podchodzić poważnie. Nie robić sobie żartów i nie mogą te artykuły być dokuczliwie.

„BINGO” - Widzi pan jakieś negatywne strony naszego pomysłu?

Dyrektor - Nie. Cieszę się bardzo, że znalazła się grupa osób, które chcą redagować gazetkę i będą przedstawiać życie naszej szkoły w najciekawszy sposób. Informować o wydarzeniach, które dzieją się na terenie szkoły.

„BINGO” - Czy ma Pan jakieś rady dla nas?

Dyrektor - Po pierwsze, aby artykuły były krótkie, ciekawie i interesujące. Pamiętajcie o tym, żeby w pierwszym numerze nie przedstawić wszystkiego, bo wam zabraknie tematów. Wszystko zależy od pierwszego numeru, jeśli chwyci i będzie duże zainteresowanie, to życzę wam powodzenia. Kiedy będzie wydawane pismo?

„BINGO” - Co miesiąc. Dziękujemy Panu za wywiad.

„BINGO”- Od ilu lat pracuje pani w naszej szkole?

„P. Fiołna”- Od dwu i pół roku.

„BINGO’’- Czy podoba się pani praca nauczyciela?

„P. Fiołna”- Oczywiście. Jak byłam małą dziewczynką marzyłam, aby pracować w tym zawodzie i udało się.

„BINGO’’- Czego pani uczy w naszej szkole?

„P. Fiołna”- Pracuję z dziećmi najmłodszymi, jest to wspaniała praca. Uważam, że najwspanialsza.

„BINGO”- Czy w dzieciństwie interesował panią zawód nauczyciela?

„P. Fiołna’’- Chyba tak, bo często bawiłam się w szkołę i  przedszkole.

„BINGO”- Czy chciała by Pani w przyszłości zmienić swój zawód?

„P. Fiołna’’- Absolutnie nie.

„BINGO”- Dziękujemy bardzo. Dowiedzieliśmy się właśnie, że Pani zmienia pracę, życzymy Pani wszystkiego najlepszego na nowej drodze życia.

 

************  STRONA 3 ************

Szczegółowe badania wpływu okupacji na zdrowie Irakijczyków ogłoszone pod koniec 2004 roku przez brytyjską organizację medyczną Medact wskazują, że tzw. odbudowa Iraku przynosi odwrotny skutek i prowadzi do powolnego, biologicznego wyniszczenia populacji. Uważa się, że “zdrowie Irakijczyków poważnie się pogorszyło od początku inwazji w 2003. (…)

Tzw. ostre niedożywienie wśród dzieci od 6 miesięcy do 5 lat wzrosło co najmniej dwukrotnie. Dziś w Iraku “co najmniej 200 dzieci umiera każdego dnia. Umierają one z powodu niedożywienia, braku wody pitnej, opieki medycznej, lekarstw i szczepionek.”

Po bombardowaniach w 2003 i późniejszych zostało 926 całych przychodni, jednak tylko nieco ponad sześćset może dziś udzielać (ograniczonej) pomocy.

Wojska okupacyjne przed napaścią na Faludżę całkowicie odłączyły prąd i wodę w mieście. W czasie ataku użyły nielegalnych broni jak napalm i fosforany. Według naocznych świadków zdecydowana większość ofiar zagłady Faludży to cywile. Śmierć małych dzieci nie była powodowana wyłącznie bombardowaniami, ale też głodem, odwodnieniem i biegunkami. Dyrektorka wykonawcza UNICEF Carol Bellamy określiła to jako “masakrę z premedytacją”.

Według przewodniczącego norweskiego FAFO prof. Jona Pedersena “po niemal dwóch latach okupacji iracki system ochrony zdrowia został cofnięty do poziomu najbiedniejszych państw afrykańskich”. Dodatkowo w Iraku ciągle trwa wojna i nie ma dnia bez kolejnych ofiar (osiemdziesiąt incydentów zbrojnych dziennie wg koalicji okupacyjnej). Według statystycznej weryfikacji szacunków ogłoszonej w brytyjskim The Lancet z powodu bezpośrednich działań wojennych (bombardowania, ostrzał itd.) zginęło do tej pory ok. 100 tysięcy ludzi (ekipa naukowców, która przeprowadziła badanie ocenia, że jeśli liczyć do końca grudnia i uwzględnić ostatnio bombardowane miasta (Faludża, Tikrit, Ramadi, Mosul i in.) chodzi ogółem o ok. 140 tysięcy zabitych cywilów w tym wiele dzieci)“

Ta straszna inwazja, to technologiczne, spowodowane przez ludzi tsunami.

Przed przyrodniczym tsunami możemy / musimy się bronić, ale czy człowiek musi walczyć z człowiekiem?

Czy człowiek musi zabijać człowieka??

Czy przy tym muszą ginąć niewinne dzieci??? 

A przecież, mali Irakijczycy chętnie pobawiliby się np. w piłkę, tak jak my.               

                                                               Opracowała C.W.

 ************ STRONA 4 ************

na tej stronie kolorowanka dla najmłodszych

************ STRONA 5 ************

20 stycznia o godzinie16.00, jak co roku, w naszej szkole  odbyła się zabawa choinkowa.  Wystrój sali co prawda się zmienił, ale humor bawiących się na niej - ani trochę.

    Sala wyglądała jak „Dziki Zachód” Gdzieniegdzie po ścianie biegali półnadzy Indianie. Nawet jedna osoba przebrała się za Indiankę . Brawa dla Patrycji Amerek! W większości, po sali biegały księżniczki i nawet jeden Kubuś Puchatek. Oprócz zmiany wystroju sali  zmienił się także zespół. Grając fajne piosenki  zachęcali do zabawy i tych młodszych i tych starszych. W większości wszyscy świetnie się bawili z zespołem „PRYMUS” z Kozienic.

      Zabawa dla uczniów zakończyła się kilka minut po godzinie 20.00. Potem swoją zabawę zaczęli ci „trochę” starsi. Niestety tej relacji nie mogliśmy już zdać (nas tam nie było).

B.P.

        

od przedszkola do 3 klasy

Narysuj/namaluj „walentynkę”

format dowolny

Prace oddajemy do Patrycji B. do dnia 12.02.07

                                               Nagrody !!!  

************ STRONA 6 ************

XV Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbył się w dniu 14 stycznia 2007 roku. Dla nas jest to wydarzenie absolutnie kosmiczne!!! Kiedy 15 lat temu startował, nikt w najśmielszych nawet marzeniach nie zastanawiał się, jak to będzie, kiedy rozpoczynać się będzie piętnasta zbiórka. Zebrano wtedy, w warunkach spartańskich, jeśli porównamy to z dniem dzisiejszym, zawrotną sumę blisko 2 mln dolarów amerykańskich. I mimo, że nazwaliśmy to wielkim Finałem, co sugerowałoby, że coś się skończy – dla nas był to dopiero początek, niesamowitej przygody pod nazwą Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Następnych 14 lat to następnych 14 finałów i systematyczna, mozolna praca, dzięki której dzisiaj w każdym szpitalu w Polsce znajdują się super nowoczesne urządzenia medyczne z nadrukowanym orkiestrowym serduszkiem. Czas ten to okres stopniowego, ale regularnego wzrostu jakości leczenia w polskiej medycynie dziecięcej, która dziś nie odbiega zasadniczo od poziomu najbardziej rozwiniętych krajów świata. Do tego suma zebranych i wydanych na sprzęt medyczny pieniędzy – 65 milionów dolarów!!! To absolutnie niespotykana we wszechświecie, kosmiczna, nieprzewidywalna sytuacja.

Temat tegorocznego Finału był taki sam, jak przed rokiem. Okazuje się, że pomoc dzieciom poszkodowanym w wypadkach, jak i nauka pierwszej pomocy, to w Polsce dziedziny, w których dużo jeszcze jest do zrobienia.

Ogromne, ogromne dzięki dla wszystkich, którzy wsparli WOŚP Zebrano około 23 mln zł

K.D.

 

DLA   MŁODYCH     POETÓW !!!!!!!!!

Napisz wierszyk miłosny w którym zamieścisz swoje  własne uczucia .

-                                              maksymalnie 8 linijek wiersza,

-                                              rysunki dozwolone,

-                                              format pracy dowolny,

Zgłoszenia przyjmowane do dnia:  12.02.07

Prace oddawać do Patrycji B.

Nagrody !!! 

************ STRONA 7 ************

 

                      Placki z jabłkami

         

Składniki:

20 dag mąki, 1 szklanka mleka, 2 jajka, cukier waniliowy, szczypta soli, 4 jabłka, olej do smażenia.

Jak przyrządzić?

Mąkę, mleko, jajka cukier waniliowy i sól zmiksować.  Jabłka obrać i pokroić w plastry. Obtoczyć w cieście i smażyć na rozgrzanym oleju.  Po wykonaniu posypać cukrem pudrem.  Jeść z chęcią.

                                                                     

                                                                                        Smacznego!    C.W.

UWAGA!!!

{Gazeta nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju straty spowodowane  naszymi przepisami. Straty zdrowia też!!!}

 

 Dowcipy:

W szkole pani prosi Tomaszka:

- Wymień cztery zwierzęta afrykańskie

- Słoń i trzy żyrafy

 

Powiedz czy dalej od nas są położone Chiny czy Księżyc?

- pyta nauczyciel geografii.

- Panie psorze, myślę, że jednak Chiny.

- A, na jakiej podstawie tak twierdzisz?

- Bo księżyc widziałem nieraz, a Chin jeszcze nigdy.

 

- Ile to jest 2+2?

- 4!

- Nie, 5. Bo 4+ VAT!                                                    Zebrała dla Was K.D.

  *********** STRONA 8 ************

na stronie komiks

Redakcja „BINGO”: Bachanek Patrycja,  Cytryńska Weronika,

Kociołek Dominika,  Molenda Katarzyna

Styczeń 2007