Szesnaste   WYDANIE "BINGO" 

bez zdjęć i grafiki

 W tym wydaniu:

 Święta, Święta, Święta ...            Mikołajowo

Andrzejkowa zabawa                   coś dla każdego

 ************* STRONA 2 ************

6 grudnia obchodzimy mikołajki.         

Wtedy Mikołaj odwiedza nasze domy i obdarowuje nas prezentami.

 W naszej szkole dzieci z klas I – III  dostawały słodycze, a starsi uczniowie  kupowali sobie nawzajem  upominki. Każde dziecko w ten dzień wróciło do  domu z uśmiechem na twarzy

                                                                                                 F.P. 

************  STRONA 3 ************

Nasi ulubieńcy - pies Szpic fiński

Te małe psiaki uwielbiają dokazywać!

Ten bardzo popularny w Finlandii pies dorasta do 47cm wysokości. Jego waga wynosi przeciętnie około 10kg. Szpic fiński ma solidną budowę ciała, której w żadnym wypadku nie można nazwać ciężką. Umaszczenie tego psiaka jest najczęściej w kolorach czerwieni, kasztanu i żółtawej czerwieni. Jeśli pupil ma wyglądać na zadbanego, należy dokładnie i regularnie czesać jego sierść. Szpic fiński nie jest urodzonym milczkiem. Wręcz przeciwnie: szczeka głośno i chętnie! W przypadku polowań jest to dla niego  wprost nieodzowne. szpic fiński uchodzi za czujnego i serdecznego psa. Te przemiłe pieski bardzo lubią dzieci. Dlatego też nie powinno dojść do nieprzyjemnych sytuacji kontaktu z innymi psami. Pamiętajmy, że gdy szpic fiński ma być hodowany jako pies domowy, a nie myśliwski, powinien zamieszkać w domu z ogródkiem:)

                                            K.A.

   

                              ************ STRONA 4 ************

Świąteczne obżarstwo

Na świątecznym stole na pewno nie może zabraknąć barszczu z uszkami, ryby po grecku oraz opłatka. Karp w galarecie jest również potrawą świąteczną. W wielu domach przygotowywuje się kapustę wigilijną. Każdy z nas przygotowuje ciasta z których najsłynniejszy jest makowiec. Pieczemy również pierniki, które jemy lub zawieszamy na  choinkę. Niestety ludzie często przesadzają z jedzeniem, które wywołuje skutki uboczne. Duże ilości mięs, ciast i kapusty doprowadzają do niestrawności i otyłości. Kiedy już dojdziemy do wniosku, że chcemy zrzucić zbędne kilogramy okazuje się, że jest już za późno. Jednak, żeby tego uniknąć można zjeść trochę jednego dnia, a trochę drugiego.

                                                                       Mniam, mniam, mniam...

 H.A.

zdjęcia w aktualnościach

************ STRONA 5 ************

Zwyczaje Świąteczne

   

Wigilię obchodzimy 24 grudnia w ten dzień upamiętniamy narodziny Jezusa Chrystusa. Z tym świętem związane są zwyczaje Bożonarodzeniowe. W tym szczególnym dniu wybieramy się na Pasterkę to Msza św. która jest odprawiana o północy w noc Bożego Narodzenia. Przed wigilią dzielimy się opłatkiem. Na stole podczas wieczerzy powinno znaleźć się 12 potraw i każdej powinniśmy spróbować. Przyjęło się pozostawienie wolnego nakrycia przy stole dla ewentualnego gościa. Pod obrusem kładziemy sianko. W ten dzień śpiewamy kolędy. Jednym z najpopularniejszych zwyczaj jest ubieranie choinki. Drzewko stroimy  w różne kolorowe ozdoby np: bombki, łańcuchy, gwiazdę, lampki. Pod choinką znajdujemy prezenty. W dniu tym tradycją w Polsce jest post jakościowy bezmięsny, w pewnych regionach kraju jest to post ścisły. Nasze domy odwiedzają kolędnicy. Bardzo popularnym zwyczajem jest  wysyłanie do krewnych, przyjaciół czy znajomych okolicznościowych kartek z życzeniami świątecznymi.

F.P.

     

************ STRONA 6 ************

Dnia 27 listopada 2008 roku, odbyły się w szkole podstawowej w Brzeźnicy andrzejki. Zabawa zaczęła się o godzinie 16:30, a skończyła się o godzinie ok. 21:00. Było wiele andrzejkowych wróżb np. lanie wosku, kubeczki, imiona i wiele, wiele innych! Były strasznie duże kolejki! Wszystkim bardzo podobała się wróżka ''Katrina'', która zadziwiała swoimi różnymi czarami. A na koniec coś słodkiego, każdy dostał od wróżki po cukierku. Dla niektórych był to najfajniejszy moment...

cd.na 7 str.

************ STRONA 7 ************

Do naszej szkoły przybyła rozśpiewana orkiestra (Respect). Grali świetne kawałki, przez które większość nie mogła oprzeć sie tańcu. Znaleźliśmy rozwiązanie dla tych którzy nie tańczyli a stali pod ścianą.

A mianowicie, orkiestra dostała pojemniki z imionami i nazwiskami osób przybyłych na zabawę. Wszyscy podchodzili i losowali jakąś osobę. Dzięki temu każdy tańczył. Niestety wszystko co dobre musi się kiedyś skończyć...

 Wszyscy powróciliśmy do swoich domów. Każdy miło wspomina tegoroczne andrzejki.

K.A.

  ************ STRONA 8 ************


Kolorowanka  
dla najmłodszych


************
STRONA 9 ************

Krzyżówka  Świąteczna


************
STRONA 10 ************

13.11.2008 w szkole podstawowej w Głowaczowie odbyły się powiatowe zawody w piłkę ręczną dziewcząt. Przeciwnikami były dziewczyny właśnie z tej szkoły.

Nasza drużyna w meczu z Głowaczowem niestety przegrała. Ale dziewczyny dzielnie walczyły do końca. Tym sposobem nasza szkoła zajęła zaszczytne drugie miejsce w powiecie.

Gratulujemy!

F.P.

Nie dawno odbyły się gminne zawody w piłkę nożną chłopców. Przyjechało 9 drużyn : PSP Stanisławice, PSP Piotrkowice, PSP  Janików,  PSP nr1 Kozienice, PSP nr3 Kozienice, PSP Kociołki, PSP Nowa Wieś, PSP Ryczywół i chłopaki z naszej szkoły. W pierwszym meczu nasza drużyna zmierzyła się ze Stanisławicami i wygrała 4:0. Następny mecz przegrała 2:1 z Kozienicami nr3. Później zmierzyła się z Piotrkowicami, w tym meczu wygrała 5:0. Kolejna rozgrywka zakończyła się remisem. Potem jeszcze kilka meczy i wyniki. Chłopaki maja srebrne medale czyli 2 miejsce.

                                                            F.P.

 

************ STRONA 11 ************

        Naleśniczki

Składniki:

* 25 dkg mąki    * 25 dkg margaryny    * 25 dkg białego sera trzykrotnie mielonego    * cukier    * dowolny dżem

Jak przyrządzić?

1. Z mąki, margaryny i sera zagnieść ciasto. Schłodzić je w lodówce ok. 1 godziny.

Następnie rozwałkować i wycinać małe trójkąty.

2. Kłaść na nie odrobinę konfitury i zwijać, formując rogaliki. Piec w nagrzanym piekarniku na złoty kolor. Po upieczeniu posypać na gorąco cukrem pudrem (waniliowym).

Smacznego!    A.P.

UWAGA!!!

{Gazeta nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju straty spowodowane  naszymi przepisami. Straty zdrowia też!!!}

W wigilię  chłop jedzie furmanką, a obok biegnie pies.

Ponieważ koń stąpa leniwie, chłop bije go batem.

- Jeszcze raz mnie uderzysz, a będziesz szedł

piechotą! – ostrzega koń.

- Pierwszy raz słyszę, żeby koń mówił! -dziwi się chłop.

- Ja też! – stwierdza pies

...............................................

Miś, zajączek, wilk i lis grają w karty.

Lis oszukuje. W końcu wściekły niedźwiedź wstaje i mówi:

- Ktoś tu kantuje! Nie będę pokazywał palcem, ale jak strzelę w ten rudy pysk...

Zebrała dla Was K.S..

 

************ STRONA 12 ************

Sporty zimowe - dyscypliny rozgrywane w okresie zimowym. Niezbędnymi warunkami do ich przeprowadzenia są: mróz i często śnieg. Do sportów zimowych zaliczamy: narciarstwo alpejskie i klasyczne, snowboard, skoki narciarskie, saneczkarstwo, hokej na lodzie, jazda figurowa na lodzie, jazda szybka na lodzie, W dzisiejszych czasach wskutek rozwoju techniki większość z tych dyscyplin można rozgrywać w porze letniej np. hokej, jazda figurowa czy skoki narciarskie.

Łyżwiarstwo figurowe -  dyscyplina sportowa, oparta na jeździe na łyżwach oraz wykonywaniu dodatkowych ewolucji, m.in: skoków, piruetów, sekwencji kroków, spiral oraz podnoszeń.

Łyżwiarstwo figura łączy elementy gimnastyki artystycznej i tańca. Wymagane są umiejętności taneczne, poczucia rytmu oraz dobra koordynacji ruchów i elastyczność. Dlatego też łyżwiarze bardzo często trenują dodatkowo balet i gimnastykę.

 Skoki narciarskie - to popularna dyscyplina sportowa rozgrywana na skoczniach narciarskich. W programie Igrzysk Olimpijskich pojawiła się w 1924 roku. Od 1953 roku odbywa się również prestiżowy Turniej Czterech Skoczni, a od 1980 cykl zawodów składających się na Puchar Świata. Aktualnie profesjonalnie skoki narciarskie uprawiają jedynie mężczyźnie. Podstawowym zdaniem każdego skoczka jest wykonanie jak najdłuższego skoku po rozpędzeniu się i odbiciu od progu skoczni. Jednak na wynik wpływ ma również styl wykonania skoku. Oba elementy są punktowane i po dwóch seriach dają końcowy wynik.

 Snowboard - styl alpejski (alpin) polega na zjazdach po przygotowanych trasach z wykorzystaniem sprzętu „twardego”. Alpin w początkach snowboardu był jego ważnym nurtem, teraz zepchnięty jest na margines. Szacuje się, że uprawia go około 1-2 % snowboardzistów

Do stylu alpejskiego należy slalom gigant oraz slalom gigant równoległy. Snowboardzista może uzyskać prędkość często przekraczającą 100 km/h. Aktualnie rekord należy do Australijczyka Darren’a Powell i wynosi 202 km/h. Sportowiec uzyskał ten wynik w 1999 roku w Les Arcs (Francja), gdzie jest tor specjalnie przygotowanym do bicia rekordów prędkości

K.S.

************ STRONA 13 ************

Zarabiamy na wycieczkę

Piątego grudnia uczniowie klas 4-6 pojechali do supermarketu TESCO, aby zebrać pieniądze na wycieczkę. Były cztery grupy. Pierwsza pracowała od 14 do 15, druga od 15 do 16, trzecia od 16 do 17 i ostatnia od 17 do 18. Wszyscy uczniowie bardzo zaangażowali się w wykonywaną pracę. Świątecznym akcentem były nasze mikołajowe czapeczki. Przy kasach stały po dwie osoby i pomagały pakować klientom TESCO zakupy. Większość osób chętnie wrzucała pieniądze do puszek, pytając na jaki cel. Czujnym okiem spoglądali na nas nauczyciele oraz miłe panie kasjerki. Piątkowe popołudnie minęło bardzo szybko. Każdy wrócił pełen dobrego humoru.

H.A.

Szczęśliwy numerek

Na początku grudnia Samorząd Szkolny wraz z Radą Pedagogiczną postanowili, że w naszej szkole będzie "Szczęśliwy numerek". Polega to na tym, że w dany dzień  (który uczniowie danej klasy wybrali) osoby których numer zostanie wylosowany w poniedziałek rano przez przedstawiciela Samorządu, nie będą w ten dzień pytani i nie będą brały udział w niezapowiedzianych kartkówkach.

H.A.

********** STRONA 14 ************

Brum-brum coś dla chłopców

SUZUKI BURGMAN 125/200 K7

Suzuki wzbogaciło swoją największą rodzinę skuterowom o zmodernizowanego najmniejszego Burgmana. Najnowszy skuter dostępny jest w dwóch wersjach pojemnościowych 125 i 200ccm. Nowa konstrukcja z 4-suwowym, jednocylindrowym silnikiem z wtryskiem paliwa, będzie się starać o nowych zwolenników.

O praktyczności Burgmana zapewniają nas liczne schowki, a przede wszystkim ten pod siedzeniem w którym zmieścimy dwa pełnowymiarowe kaski. Atrakcyjna linia stylistyczna nadająca mu sympatycznych kształtów, powinna się podobać każdemu. Pojazd nadaje się do przemieszczania przez zakorkowane, zatłoczone miasta oraz do wypadów po za nie.

Spory zbiornik, bo 11 litrowy oraz wtrysk paliwa mówi o ekonomi tego skutera, dzięki czemu nie będziemy musieli często bywać na stacjach benzynowych.

Dane techniczne:

Silnik: 4-suwowy, 1-cylindrowy, chłodzony cieczą

Pojemność: 125 / 200ccm

Moc: 12,4 / 18,4KM

Masa: 148 / 149kg

Koła: Przód-13cali, tył -12 cali

Hamulce: przód-tarcza, tył-tarcza

Zbiornik: 11l

Wysokość siedzenia: 735mm

Wymiary: dług.-2055mm, szer.-740mm, wys.-1240mm.

                                                                         K.S..

************ STRONA 15 ************

HAPPY GIRLS coś dla dziewczyn

Demi Lovato (ur. 20 sierpnia 1992) jest aktorką, piosenkarką i pisarką tekstów piosenek. Najbardziej znana jest z roli Mitchie Torres w najnowszym Disney Channel Original Movie, Camp Rock i krótkich pięciominutowych "Disney Channel Series" "As The Bell Rings" jako Charlotte Adams. Bieżąco nagrywa krótkie filmiki, ze swoją najlepszą przyjaciółką Seleną Gomez, na Youtube. Demi Lovato urodziła się w Dallas, w Texasie. Demi ma dwie siostry, Dallas Lovato, która ma 20 lat i również jest aktorką i piosenkarką, i Madison Lovato, która ma 5 lat. Mama Demi, Dianna Lovato, była Dallas Cowboys Cheerleaders i piosenkarką country. Wygrywała dużo konkursów talentów w swoim rodzinnym mieście w Texasie. Występowała w "Barney & Friends", kiedy była młodsza. Zaczynała grać w wieku 6 lat. Miała rolę w popularnym programie dla dzieci "Barney & Friends" razem ze swoją przyjaciółką Seleną Gomez. Demi kontynuowała swoją karierę aktorską i piosenkarską. Dostała krótką role w Prison Break i Just Jordan. W styczniu 2007 dostała regularną rolę, jako Charlotte Adams w nowym Disney Channel Original krótkich programach, As the Bell Rings, które miało premierę 26 sierpnia 2007 roku, podczas "Disney's Back-to-School special night". Wygrała również casting do roli Jenny w nowym programie Disney Channel 'Sketchpad'. Lovato zagrała główną rolę w najnowszym Disney Channel Original Movie Camp Rock. Jest pisarką tekstów piosenek i piosenkarką, jak i muzykiem. Potrafi grać na gitarze i pianinie od 11 roku życia. Jonas Brothers, także napisali z nią kilka piosenek na jej debiutancki album Don't Forget. Demi będzie stanowiła 'opening act' dla Jonas Brothers na ich letniej trasie 2008 Burning Up Tour. I ona, i Jonas Brothers byli na trasie Avril Lavigne Best Damn Tour. Podczas trasy Jonas Brothers i Demi Lovato zaśpiewali kilka piosenek z filmu Camp Rock.

Jeśli chcesz przeczytać o innej sferze dziewczęcego zainteresowania,  powiadom nas o tym, a być może w następnym wydaniu artykuł o  tym znajdzie się właśnie tu!                    K.A.

************ STRONA 16 ************

na stronie komiks

Redakcja „BINGO”: 

Amerek Patrycja , Fałek Patrycja, Hinc Aleksandra, Kaczkowska Sylwia, Kalinka Aneta

grudzień  2008