CZWARTE   WYDANIE "BINGO"


 W tym wydaniu:

 Święta, święta ....                  Puszcza Kozienicka

3 Maja                                    Rozrywka

 ************* STRONA 2 ************

Fauna Puszczy Kozienickiej

Fauna PK jest dość zróżnicowana- występują tu nie tylko gatunki charakterystyczne dla niżu- również gatunki terenów podgórskich, górskich i subatlantyckich. Zwierzętami Puszczy Kozienickiej są: ważki, motyle dzienne, ryby i minogi, płazy, gady, ptaki i ssaki.

Fauna nie została tu porządnie zbadana- występuje tu połowa wszystkich występujących w Polsce gatunków, w tym ponad 50 z Czerwonej Listy gatunków ginących. Oprócz  „standardowych” saren, jeleni i dzików występuje tu bóbr, wydra, łoś a czasem zachodzi wilk. Można tu spotkać wiele gatunków ptaków (gniazdujących i przelotnych)- bielika, orlika krzykliwego, sokoła wędrownego, bataliona, zimorodka i bociana czarnego. Perłą herpetofauny jest żółw błotny. W lasach mieszanych z panującymi dębami obu gatunków, z domieszką jodły i świerka gniazduje wiele ptaków m.in. jastrząb i dzięcioł czarny.

Pojawienie się bobrów w okolicy, a w związku z tym żeremi, tam i stawów bobrowych świadczy o czystości środowiska (głównie wody) i jest ważnym elementem poprawiającym walory krajobrazowe terenu. W Puszczy Kozienickiej bobry odgrywają bardzo ważną rolę, gdyż łagodzą negatywne skutki leja depresyjnego (obniżenie się poziomu wód wgłębnych), powodującego zanikanie terenów wodno- błotnych.

Zebrała dla Was M.K.

************  STRONA 3 ************

Wielkie obżarstwo, czyli ... o 4kg więcej

W dniu 7 kwietnia  rozpoczęły się Święta Wielkiej Nocy. W sobotę zanieśliśmy pokarmy do poświęcenia i każdy z nas podjadał po drodze. Potem w domu kolejne podjadanie – tym razem składników na świąteczne ciasta. W Wielką Niedzielę zjedliśmy świąteczne śniadanie: barszcz biały lub czerwony (jak kto lubi; kiełbaska, jajeczko, chlebek i chrzan). W południe znowu wpadło nam coś między zęby. W końcu nasze babcie, mamy czy ciocie nie  na darmo męczyły się przez 2 dni. Ktoś to musiał zjeść. Wieczorem znowu jedzenie. Tym razem najczęściej było to pyszne ciasto, które nie zmieściło nam  się wcześniej w żołądkach.

W Lany Poniedziałek znowu zjedliśmy syte śniadanie. Wielu z nas, w tym momencie postanowiło; aby nie jeść nic więcej. Niestety, i tak w południe znowu zasiedliśmy  przy rodzinnym stole. Właśnie tak przybywają nam kolejne, zbędne kilogramy, których potem trudno jest się pozbyć. Potem z wielkim samozaparciem i w wielkim trudzie poprzez ćwiczenia, jogging, ruch na świeżym powietrzu, dietę („cud” oczywiście) „zbijamy” te „trochę” tłuszczyku.

Lecz w następne święta, pewnie i tak znowu trochę przytyjemy. Tym razem, też będziemy się starali ograniczać, w końcu obżeranie  się  nie jest zdrowe. Pamiętajmy o tym.

Redakcja Bingo życzy szybkiego zgubienia zbędnego brzuszkaJ

Napisała dla Was B.P.

 ************ STRONA 4 ************

na tej stronie kolorowanka dla najmłodszych

************ STRONA 5 ************

Konstytucja 3 MAJA

   3 Maja 1791 roku stronnictwo patriotyczne wraz ze stronnictwem królewskim na sejmie czteroletnim uchwaliły pierwszą w Polsce, a drugą na świecie konstytucję. Od nazwy miesiąca, w którym ją ustanowiono zwana jest majową.

    Wprowadzała ona między innymi: jednolity rząd, wojsko i skarb państwa. Za religię panującą uznano katolicyzm oraz wzniesiono liberum veto. Konstytucja wprowadziła trójpodział władzy na władzę ustawodawcza, wykonawczą i sądowniczą. Zniesiono wolną elekcję, a tron pozostał dziedziczny. 

   Na pamiątkę tego wydarzenia dzień trzeci maja został uznany jako święto narodowe. W tym dniu organizowane są liczne pochody, defilady,  msze w intencji ojczyzny, a w szkołach akademie.

   Dla katolików data ta wiąże się także ze świętem Matki Bożej Królowej Polski

 zebrała specjalnie

 dla Was  C.W.

************ STRONA 6 ************
Krzyżówka ekologiczna
konkurs plastyczny ekologiczny

plastyczny

- wykonujemy pracę -  (różne techniki plastyczne)

 w formacie A4

temat pracy:

„Moje czyste podwórko”

termin  1 czerwca

oczywiście planowane są nagrody

************ STRONA 7 ************

      Tym razem wiosenna potrawa - sałatka

 

Składniki:

2 pomidory , 1 świeży ogórek, 5 rzodkiewek, pęczek szczypiorku, 1 żółta papryka, 4 jajka, 1 puszka groszku, 1 paczka kukurydzy, majonez

Jak przyrządzić?

Porcja dla 4 osób. Pokroić ładnie i wymieszać wszystko w miseczce.

Dodać przyprawy, jeść ze smakiem.

                                                                                        Smacznego!    C.W.

 UWAGA!!!

{Gazeta nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju straty spowodowane  naszymi przepisami. Straty zdrowia też!!!}

 
Dowcipy:

Spotyka się dwóch kolegów:

- Wczoraj ukradli mi auto.

- A dzwoniłeś na policję?

- Dzwoniłem. Powiedzieli, że to nie oni.

 

Kilku letni chłopiec płacze na ulicy. Podchodzi do niego kobieta i pyta:

- Dlaczego płaczesz?

- Bo zgubiłem tatę.

- I teraz sam nie trafisz do domu?

- Ja trafię, ale tatuś nie… buuuuu

 

Niezbyt urodziwy szeregowiec zwierza się koledze:

- Wczoraj pewna dziewczyna poprosiła mnie o rękę!

- A cóż to za panienka?

- Nasza lekarka. Badała mi tętno.

 

Zebrała dla Was K.D.

   ************ STRONA 8 ************

na stronie komiks

Redakcja „BINGO”: Bachanek Patrycja,  Cytryńska Weronika,

Kociołek Dominika,  Molenda Katarzyna

kwiecień 2007