12.12.2019r.  Wycieczka klas 7 i 8 do Warszawy
do Muzeum Powstania Warszawskiego

"12 grudnia uczniowie kl. VII i VIII naszej szkoły zwiedzali Muzeum Powstania Warszawskiego w Warszawie. Miejsce to jest wyrazem hołdu dla tych, którzy walczyli i ginęli w sierpniu i wrześniu 1944 roku za wolną Polskę i jej stolicę.\Pasjonaci historii, znanej z kart podręczników, mogli poczuć atmosferę zdarzeń z II wojny światowej, w szczególności z Powstania Warszawskiego, a tym którzy do tej pory traktowali historię jak nieprawdziwą bajkę, uwierzyć w realną przeszłość.

Muzeum okazało się miejscem wyjątkowym, które zgromadziło ogromny zbiór dokumentów, map, fotografii, plakatów, osobistych przedmiotów powstańców. Można było zobaczyć autentyczne maszyny drukarskie, dzięki którym rozpowszechniane były ulotki powstańcze i prasa podziemna, broń, replikę samolotu bombowego czy skład zrzutu zaopatrzenia. Muzeum, wykorzystując nowoczesne techniki audiowizualne, w inspirujący sposób relacjonuje powstańcze losy. Poruszający dla nas był film 3D "Miasto ruina"- jedyna na świecie pełna rekonstrukcja zniszczeń Warszawy widziana z lotu ptaka, która nie pozostawia widzą żadnych złudzeń, zderza z surowym obrazem tamtej rzeczywistości

Ciekawą dla nas pamiątką pozostaną kartki z kalendarza, zbierane po kolei zgodnie z kierunkiem zwiedzania, które są zapisem wydarzeń każdego dnia powstania.
Niemałym przeżyciem było dla nas przejście tunelem- rekonstrukcją ówczesnego kanału miejskiego, jako namiastka sytuacji tych, którzy zmuszeni byli przedzierać się taka drogą ewakuacji, by przeżyć.
Muzeum pozostawiło w nas przede wszystkim świadomość minionych, wcale nie tak dawno, wydarzeń, a w naszych sercach długo jeszcze będą pobrzmiewały odgłosy pospiesznych kroków, urwanych rozmów, strzałów z karabinu, spadających bomb i wymowny tembr bijącego serca, które witają zwiedzających w progu muzeum i towarzyszą podczas pouczającego spaceru traktem powstańczego bruku"

Relacja p. A. Pawelec


        
  
powrót na stronę główną