Adres: PSP Brzeźnica  Brzeźnica 9 Kozienice 26-900  tel: fax:(48) 624-71-22
  lokalizacja GPS N 51st33'24''  E 021st 37'25"    pspbrzeznica@o2.pl  
MENU:
AKTUALNOŚCI INFO dla RODZICÓW OFERTA SZKOLNA NASZE MEDIA ARCHIWUM od 2002
o szkole

     
10.11.2021r. 103 Rocznica Odzyskania Niepodległości

Obchody Święta Niepodległości
Tegoroczne obchody 103 Rocznicy Odzyskania Niepodległości miały bardzo szeroki i bogaty wymiar szkolny, gminny i państwowy.
W dniu 5 listopada br. do naszej szkoły przybyli zaproszeni przedstawiciele Kozienickiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych z Panem Prezesem Krzysztofem Zającem, którzy przestawili w bardzo interesujący sposób działalność Legionów Polskich na terenie Gminy Kozienice przed Świętem Niepodległości. Było to ważne wydarzenie, bo uczniowie zobaczyli mundury i wyposażenie legionistów z czasów I wojny światowej. Dowiedzieli się, jakie pamiątki znajdują się w kościele parafialnym w Brzeźnicy po zniszczonej cerkwi, która służyła w wyrażaniu kultu prawosławnym legionistom. Tymi cennymi pamiątkami religijnymi i historycznymi są: ambona i ołtarz główny w kościele w Brzeźnicy.
W dniu 10 listopada o godz. 11.11 rozpoczął się uroczysty apel, podczas którego został odśpiewany hymn przez całą społeczność naszej szkoły z Panią dyr Magdaleną Michalak na czele. W ten sposób włączyliśmy się do ogólnopolskiej akcji "Szkoła do hymnu". Następnie Pani Małgorzata Witkowska-Wit zaprezentowała dwa krótkie filmy o drodze do niepodległości naszej Ojczyzny. Pierwszy mówił o polskiej rodzinie, która miała wielkie pragnienie niepodległej Polski, ocalenia wartości chrześcijańskich i kultywowania tradycji narodowych. Drugi film IPN-u pt.: "Gra o Niepodległość" w syntetyczny sposób ukazał historię i koncepcje odbudowy państwa polskiego ojców niepodległości: Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego. Uczniowie z wielką uwagą obejrzeli te filmy. Nieodłącznym elementem obchodów Święta Niepodległości były biało-czerwone kotyliony, chorągiewki, kwiaty, a przede wszystkim symboliczny krzyż upamiętniający ofiary powstań narodowych, strajków, manifestacji i walki o wolną Polskę.
Cześć i chwała Bohaterom!
Te powyższe słowa przyświecały uroczystościom patriotycznym w dniu 11 listopada 2021r. mieszkańcom Gminy i Powiatu Kozienice. Pani Dyr Magdalena Michalak i przedstawicielki Samorządu Uczniowskiego PSP w Brzeźnicy, uczennice kl. 8: Aleksandra Sikora i Laura Łączyńska wraz z  opiekunką SU Panią Małgorzatą Witkowską-Wit, złożyły kwiaty przy Pomniku Niepodległości w Kozienicach i uczestniczyły w zaplanowanych uroczystościach, a także w Apelu Pamięci.
Relacja: Alina Lenarcik-Jurek.
        
 
     
          
         
         


  
powrót na stronę główną

  historia
  kadra
  absolwenci
  osiągnięcia
dokumenty szkolne
  dokumenty
  publikacje
  wykaz podręczników
co w szkole
  BABOLA kabaret
  BINGO gazetka
  TKPZ klub turystyczny
  REKRUTACJA
  gdzie jesteśmy
przydatne linki:
  MEN
  strona o Kozienicach
  Kozienickie OKO
  Gmina Kozienice
  Kronika Kozienicka
  Ogród Jordanowski
  Dom Kultury
  akty prawne