Adres: PSP Brzeźnica  Brzeźnica 9 Kozienice 26-900  tel: fax:(48) 624-71-22
  lokalizacja GPS N 51st33'24''  E 021st 37'25"    pspbrzeznica@o2.pl  
MENU:
AKTUALNOŚCI INFO dla RODZICÓW OFERTA SZKOLNA NASZE MEDIA ARCHIWUM od 2002
o szkole

     
28.10.2023r. Historycznie po Gminie Kozienice

"WIĘC CHODŹ ZABIORĘ CIĘ DO PRZESZŁOŚCI 

- HISTORYCZNE PODRÓŻE Z ENEĄ i GMINĄ KOZIENICE" 

- wycieczka dla uczniów szkół podstawowych .

"W sobotę 28 października 2023 r. nasze stowarzyszenie po raz kolejny zorganizowało wycieczkę dla szkół podstawowych z terenu Gminy Kozienice pt. „Więc chodź zabiorę Cię do przeszłości - Historyczne podróże z ENEĄ i Gminą Kozienice”. W wycieczce autokarowej wzięło udział prawie 70 uczniów z opiekunami z 4 szkół: PSP nr 3 w Kozienicach,  PSP nr 4 w Kozienicach, PSP w Brzeźnicy i PSP w Wólce Tyrzyńskiej. Młodzieży szkolnej towarzyszyli nasi rekonstruktorzy w historycznym umundurowaniu Powstańców Styczniowych, Legionów Polskich, Wojska Polskiego '39, pojawiła się również postać stylizowana na hetmana Stefana Czarnieckiego. Naszym celem i zadaniem było przybliżenie uczestnikom historii i wydarzeń z dziejów naszej "Małej Ojczyzny" - Gminy Kozienice, zgodnie z sentencją: "Cudze chwalicie, swego nie znacie. Sami nie wiecie, co posiadacie".

Realizację celu ułatwił nam wytyczony przez KSRH 7 lat temu "Szlak bitew, potyczek i miejsc pamięci narodowej". Na szlaku postawionych jest 9 tablic - 8 tematycznych i jedna "zbiorcza". Poszczególne tablice zostały ustawione w miejscu lub okolicy ważnych dla dziejów Polski bitew i potyczek, które odbyły się na terenie gminy Kozienice. Te miejsca to: punkt widokowy w Kępeczkach nad Wisłą, teren gdzie utworzono tzw. „przyczółek kozienicki”, podczas pierwszej bitwy pod Iwangorodem (Dęblinem) w dniach 11-21 października 1914 r.; teren nad Jeziorem Kozienickim, czyli miejsce bitwy Stefana Czarnieckiego z wojskami szwedzkimi 6 kwietnia 1656 r.; Kępa Bielańska - miejsce, w którym w 1939 r. powstał most na Wiśle, tzw. "przedmoście kozienickie", gdzie toczyły się zacięte walki o przeprawę 8-9 września 1939 r.; Nowa Wieś - pod którą gen. Józef Dwernicki stoczył zaciętą bitwę z wojskami carskimi podczas powstania listopadowego 19lutego 1831 r.; Świerże Górne – pod którymi powstańcy styczniowi z oddziału „Dzieci Warszawskich” Turkiettego pobili Moskali 23 marca 1863 r.; Ryczywół – stara królewska osada, dawna siedziba niegrodowego starostwa ryczywolskiego; Wola Chodkowska - miejsce pierwszej, zwycięskiej potyczki oddziału legendarnego mjr. Henryka Dobrzańskiego "Hubala" z Niemcami w październiku 1939r.; Cztery Kopce – gdzie znajdują się leśne mogiły wojenne z czasów I i II wojny światowej z pochowanymi żołnierzami 31. pułku Strzelców Kaniowskich i innych jednostek Wojska Polskiego. Dodatkowa tablica z krótkim opisem wszystkich miejsc znajduje się na terenie zespołu pałacowo-parkowego w Kozienicach. Więcej informacji o samym szlaku znajdziecie tu: https://www.facebook.com/kozieniceszlak/

To właśnie te miejsca odwiedziliśmy podczas naszej sobotniej wycieczki, a rekonstruktorzy na czele z Krzysztofem Zającem opowiadali o wydarzeniach historycznych związanych z poszczególnymi miejscami.

Na zakończenie wycieczki, nad Jeziorem Kozienickim wszyscy uczestnicy posilili się kiełbaskami z grilla, gorącą herbatą i zdrowymi sokami. Ponadto wszyscy uczestnicy otrzymali od nas podarunek w postaci interesujących publikacji historycznych: przewodnika po "Szlaku bitew, potyczek i miejsc pamięci narodowej", dzięki czemu będą mogli w każdej chwili sięgnąć po informacje zawarte na tablicach; czy też książki i publikacje wydane przez nasze Stowarzyszenie oraz Towarzystwo Miłośników Ziemi Kozienickiej, któremu dziękujemy za przekazanie publikacji. 

Przedsięwzięcie zrealizowano dzięki wsparciu Enea  ENEA Wytwarzanie w ramach projektu partnerstwa społecznego "Historyczne podróże z ENEA IV", a także Gmina Kozienice w ramach otwartego konkursu ofert na realizację zadań publicznych. Wsparło nas również KCRiS - Kozienickie Centrum Rekreacji i Sportu. Uczestnikom i partnerom organizacyjnym serdecznie dziękujemy za udział i wsparcie!!"

źródło: Relacja: Przemysław Nowak/@PSP Nr 4 im. Jana Pawła 2


         
            
           
         


powrót na stronę główną

  historia
  kadra
  absolwenci
  osiągnięcia
dokumenty szkolne
  dokumenty
  publikacje
  wykaz podręczników
co w szkole
  BABOLA kabaret
  BINGO gazetka
  TKPZ klub turystyczny
  REKRUTACJA
  gdzie jesteśmy
przydatne linki:
  MEN
  strona o Kozienicach
  Kozienickie OKO
  Gmina Kozienice
  Kronika Kozienicka
  Ogród Jordanowski
  Dom Kultury
  akty prawne